У рамках авторського курсу Інни Костирі «Лідерство та міжнародні комунікації» на кафедрі міжнародних відносин відбулась ексклюзивна онлайн-лекція Надзвичайного і Повноважного Посла України в Греції, українського дипломата Сергія Шутенка.
Представила високоповажного гостя завідувачка кафедри міжнародних відносин, докторка політичних наук, професорка Інна Костиря, яка наголосила на важливості таких фахових зустрічей для студентської молоді, можливості отримувати нові знання і переймати професійний досвід від дипломатів-практиків.
Сергій Олександрович розповів студентам, що до призначення на посаду в 2018 році послом в Грецькій Республіці він займався переважно багатосторонньою дипломатією. Працював секретарем Місії України при НАТО, Послом з питань нерозповсюдження та контролю над озброєннями, директором Департаменту міжнародної безпеки Міністерства закордонних справ України.
Стосовно ж його досвіду перебування на нинішній посаді поділився, що умови перебування в Греції чудові – клімат, їжа, люди, доброзичливе ставлення. Проте зауважив, що одразу після приїзду до країни були складнощі з російськими наративами. Потрібно було пояснювати грецькому керівництву елементарні речі: чим відрізняються українці від росіян, що ми не один народ і маємо різні мови, культуру та цінності.
«Греція давно розглядалась росією як стратегічний напрямок для застосування своїх наративів, аби мати її на своєму боці. Країна вважалась для росіян слабкою ланкою в ЄС і НАТО, через яку можна просувати власну пропаганду. Окрім того, рф потужно працювала і з церквою у своїх корисливих цілях. Головний наратив – росія рятувальниця, яка забезпечила незалежність Греції.
Хоча в історичному контексті відносин Греції та росії були різні моменти: такі, як, наприклад, масові репресії проти грецької етнічної меншини в республіках СРСР, допомога радянського союзу комуністам у Громадянській війні в Греції або ж примусова депортація радянським союзом греків до сибіру. І про це, чомусь, росія не згадує», – зазначив пан посол.
Повідав С. Шутенко і про те, що на національному рівні від Греції досі немає серйозних заяв щодо підтримки України чи окупації Криму. Але як країна ЄС і НАТО вона все ж поділяє нашу територіальну цілісність та європейські прагнення.
Спікер також додав, що 24 лютого 2022 року для Греції теж стало ударом. Адже ще в грудні 21-го року грецький прем’єр і російський міністр закордонних справ спілкувались, і с. лавров запевняв, що ніякої війни та збройної агресії порти України не буде. І тому для греків вторгнення стало шоком, підірвавши довіру до російського керівництва. Але це ж і допомогло нашій державі просувати вже українські наративи та потроху боротися з російською пропагандою.
«Вони змінюються, але повільно. Втім російський фактор залишається. Навесні відбудуться вибори і для нас було б добре, аби при владі залишилась нинішня правляча партія, з якою є діалог і розуміння наших потреб», – сказав Сергій Олександрович.
Що стосується населення країни, то воно нас підтримує. Хоча росія і продовжує перешкоджати постачанню зброї Україні, просуваючи свій наратив – «війну треба закінчувати, бо допомога грецькою зброєю затягне і її у війну, що послабить грецькі війська». Тому перед нашою державою ще чимало дипломатичних викликів.
Знаючи про непрості відносини між Грецією та Туреччиною, студенти-міжнародники поцікавились у пана посла, чи є відвідання Туреччини грецьким міністром закордонних справ певним кроком до примирення цих держав. На що Сергій Шутенко відповів: «Історичні взаємовідносини між греками й турками досить складні і прохолодні, зокрема, останніми роками. Але хочеться вірити в їх потепління. Адже обидві сторони мають докласти певних зусиль до налагодження контактів».
І наостанок молодь запитала в дипломата, що його особисто надихає та мотивує в умовах війни. «Ви надихаєте. Як сказав пан Залужний: «Головна відмінність наших військових – це не те, проти кого ми воюємо, а за кого!». Отож і я знаю за що і за кого воюю на дипломатичному фронті. Коли прокидаюсь зранку і читаю новини про тривоги чи прильоти – мотивація зміцнюється».
Інна Олександрівна подякувала Надзвичайному і Повноважному Послу України в Греції за цікаву, змістовну зустріч і за те, що Сергій Шутенко міцно тримає дипломатичну оборонну місію.